Otwock – miasto w województwie mazowieckim, siedziba powiatu otwockiego. Otwock leży w dawnej ziemi czerskiej historycznego Mazowsza, w Dolinie Środkowej Wisły, nad rzeką Świder. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej, a od centrum stolicy oddalony jest o około 23 km.
Pruszków, to największe po stolicy miasto aglomeracji warszawskiej. Liczący ok. 60 tysięcy mieszkańców ośrodek, leży na Równinie Łowicko-Błońskiej, nad rzeką Utratą, na południowy zachód od Warszawy. Pierwsze ślady osadnictwa w tych stronach pochodzą sprzed naszej ery. W pobliżu odkryto ślady hutnictwa z przełomu er. Zaczątkiem współczesnego miasta była mała wieś Proskowo (najdawniejszy zapis z 1415 r.) lub Proskow (zapis z roku 1421). Starszy jest Żbików, obecnie dzielnica miasta, wzmiankowany w 1297 roku.
Bydgoszcz – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, siedziba wojewody i jednostek mu podporządkowanych oraz największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Stolica Księstwa bydgosko-wyszogrodzkiego, Obwodu Nadnoteckiego, Departamentu, Rejencji oraz Województw pomorskiego, bydgoskiego i ponownie bydgoskiego.
Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zaprasza od 5 lutego do Miejskiej Galerii Sztuki na trzecią edycję autorskiego projektu wystawienniczego Lidii Rosińskiej-Podleśny „Góry – Morze – Morze – Góry”, który na stałe wpisał się w harmonogram ważnych wydarzeń galerii.
Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, położone nad rzeką Mleczną. Pomimo administracyjnej przynależności do województwa mazowieckiego pod względem historycznym, kulturowym i etnograficznym Radom wraz ze swoim regionem stanowią integralną część Małopolski.
Warszawa, miasto stołeczne Warszawa – stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto w kraju, położone w jego centralnej części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Prawa miejskie uzyskała przed 1300.
Celestynów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Celestynów. Leży na Nizinie Mazowieckiej, oddalona o 32 km na południowy wschód od centrum Warszawy, oraz 10 km od Otwocka.
Lublin – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce, stolica województwa i powiatu lubelskiego, centralny ośrodek aglomeracji lubelskiej. Dziewiąte co do wielkości populacji miasto w Polsce, drugie w Małopolsce 337 788 mieszkańców (stan na 30.06.2021 roku). Pod względem powierzchni szesnaste (147,45 km²).
Zmiany klimatu są faktem i stają się coraz bardziej odczuwalne, także w naszym mieście. Długotrwałe susze, fale upałów i mrozów, deszcze nawalne, huraganowy wiatr – to zjawiska, z którymi spotykamy z roku na rok coraz częściej, a ich konsekwencje środowiskowe, społeczne i gospodarcze często wpływają na naszą jakość życia. Dlatego naszym celem jest kształtowanie polityki miejskiej w taki sposób, aby odpowiadała na rozpoznane zagrożenia, a adaptacja do zmian klimatycznych i przeciwdziałanie ich negatywnym skutkom, jest jednym z priorytetów zarządzania zielonym miastem.
Kraków, Stołeczne Królewskie Miasto Kraków – miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce nad Wisłą, drugie co do liczby mieszkańców i powierzchni miasto kraju, formalna stolica ...
Kielce – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą, historycznie w Małopolsce. Centralny ośrodek aglomeracji kieleckiej, stanowi regionalne centrum gospodarcze, naukowe, kulturalne oraz wystawienniczo-targowe.
Łódź – miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, a także siedziba władz województwa łódzkiego, powiatu łódzkiego wschodniego oraz gminy Nowosolna, przejściowa siedziba władz państwowych w 1945 roku. Ośrodek akademicki, kulturalny i przemysłowy.
Bielsko-Biała – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą
Szklarska Poręba – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. miasto miało 6633 mieszkańców. Prawa miejskie otrzymała 31 grudnia 1959 r. Historycznie leży na Dolnym Śląsku.
Łeba – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, położone na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem, miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami. Według danych z 1 stycznia 2018 Łeba liczyła 3694 mieszkańców.
Malbork – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad Nogatem. Siedziba powiatu malborskiego, w 1309–1457 stolica państwa zakonu krzyżackiego. Malbork leży na obszarze dawnej Pomezanii, w historycznych Prusach Górnych, a także na Powiślu.
Częstochowa — miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975–1998 stolica województwa częstochowskiego. Częstochowa, pomimo tego że znajduje się w granicach województwa śląskiego, historycznie, kulturowo i etnicznie należy do Małopolski.
Sejny – miasto powiatowe w północno-wschodniej części województwa podlaskiego, w powiecie sejneńskim. Położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, nad Marychą. Według danych z 31 grudnia 2019 Sejny liczyły 5260 mieszkańców. Są najmniejszym miastem powiatowym w Polsce.
Wisła – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Jest ważnym ośrodkiem sportowym, wypoczynkowym i turystycznym w Beskidzie Śląskim. Na administracyjnym terenie miasta swoje źródła ma największa polska rzeka o tej samej nazwie – Wisła.
Mariańskie Porzecze – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Wilga. Leży w pobliżu drogi 801. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego. Obecnie znajdują się we wsi: publiczna szkoła podstawowa jednostka OSP.
Góra Kalwaria – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Góra Kalwaria, położone nad rzeką Wisłą, 34 km od centrum Warszawy. Góra Kalwaria uzyskała lokację miejską w 1670 roku, zdegradowana w 1883 roku, ponowne nadanie praw miejskich w 1919 roku.
Dziecinów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w północno-wschodniej części gminy Sobienie-Jeziory. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawicach
Janów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Karczew. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa warszawskiego.
Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim.
W związku z obecną sytuacją znacznego wzrostu liczby zachorowań na koronawirusa w powiecie grodziskim, podjeliśmy jako Urząd Miejski wiele działań mających na celu ograniczenie transmisji wirusa takich jak zamknięcie obiektów kulturalnych i sportowych zarządzanych przez gminę oraz wstrzymanie zajęć dodatkowych. Jednocześnie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna po analizie sytuacji wskazała nam, że duża liczba zakażeń może również wynikać z faktu nieprzyznawania się pracowników firm do objawów chorobowych w pracy.
Złotopolice – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Załuski. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego. Wieś położona jest nad rzeką Strugą w okolicy kompleksu leśnego. We wsi umiejscowiono akcję polskiego serialu Złotopolscy.
Terespol – miasto w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. Miejscowość położona jest na Polesiu, na terenie historycznej ekonomii brzeskiej. Przed 1566 Terespol należał do Podlasia, stanowił część wójtostwa brzeskiego.
Kalisz – miasto na prawach powiatu, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, siedziba powiatu kaliskiego, jeden z dwóch głównych
Ratusz w Opolu – budynek w Opolu, znajdujący się w dzielnicy Śródmieście. Wzniesiony w 1864 i częściowo w 1936 roku, w stylu neorenesansowym na wzór florenckiego pałacu Vecchio w miejscu wcześniejszej budowli.
Białystok – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce, położone na Nizinie Północnopodlaskiej, nad rzeką Białą. Jest stolicą województwa podlaskiego i siedzibą władz ziemskiego powiatu białostockiego.
Wrocław – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone w Europie Środkowej, na Nizinie Śląskiej, nad Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego Śląska.
Włocławek – miasto w centralnej Polsce, na prawach powiatu. Trzecie co do wielkości miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone nad Wisłą, przy ujściu Zgłowiączki. Jest siedzibą powiatu włocławskiego i historyczną stolicą Kujaw. Należy do najstarszych miast w Polsce.
Ciechanów – miasto położone w województwie mazowieckim, w Polsce. Miejscowość jest siedzibą powiatu ciechanowskiego. Leży nad rzeką Łydynią, ok. 100 km na północ od Warszawy. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
Miasto - Nowy Dwór Mazowiecki.
Nowy Dwór Mazowiecki – miasto w Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu nowodworskiego, położone przy ujściu Narwi do Wisły. Ośrodek przemysłowy i usługowy, także dla pobliskich terenów letniskowych.
Nowy Sącz – miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim, siedziba ziemskiego powiatu nowosądeckiego.
Nysa – miasto w Polsce położone w województwie opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nysa. Historycznie leży na Dolnym Śląsku, na pograniczu Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej, w południowo-zachodniej części Doliny Nysy Kłodzkiej. Przepływa przez nie rzeka Nysa Kłodzka.
Polanica-Zdrój – miasto uzdrowiskowe w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry, a południowa część miasta na zboczach Gór Bystrzyckich w pobliżu Kamiennej Góry. Miejscowość należała do hrabstwa kłodzkiego.
Krynica Morska – miasto w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, przy drodze wojewódzkiej nr 501. Miejscowość turystyczna z portem morskim, czterema przystaniami morskimi i letnim kąpieliskiem.
Otwock – stacja kolejowa w Otwocku, w województwie mazowieckim. W roku 2018 stacja obsługiwała ok. 7300 pasażerów na dobę, co dawało jej 42. miejsce w kraju.
Warszawa Centralna – podziemna stacja kolejowa w Warszawie obsługująca przewozy dalekobieżne. Znajduje się w śródmieściu, przy Alejach Jerozolimskich, pomiędzy al. Jana Pawła II i ul. Emilii Plater, nad tunelem średnicowym łączącym stację ze stacjami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia.
Warszawa Zachodnia – jedna z najważniejszych stacji kolejowych w Warszawie, znajdująca się na linii średnicowej, na zachód od stacji Warszawa Centralna, w pobliżu ronda Zesłańców Syberyjskich. Według klasyfikacji PKP ma najwyższą kategorię dworca Premium.
Warszawa Olszynka Grochowska – przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych. Zatrzymują się tu pociągi kolei miejskiej operatora Szybka Kolej Miejska w Warszawie i regionalne operatora Koleje Mazowieckie.
Warszawa Gocławek – przystanek kolejowy kolei aglomeracyjnej i regionalnej. Zatrzymują się tu pociągi linii S1 oraz linii KM7. W roku 2018 przystanek obsługiwał ok. 1700 pasażerów na dobę. Położony jest u zbiegu ulic Korkowej i Torowej, w Marysinie Wawerskim, w dzielnicy Wawer, w Warszawie.
Śródborów – przystanek kolejowy w Otwocku, w województwie mazowieckim, w Polsce. Przystanek jest granicą II strefy biletowej ZTM Warszawa. W roku 2017 przystanek obsługiwał 300–499 pasażerów na dobę.
Pilawa – stacja kolejowa w Pilawie, w województwie mazowieckim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca lokalnego. W roku 2018 stacja obsługiwała 1,5-2,0 tys. pasażerów na dobę. Stacja węzłowa położona w centrum miasta. Przez stację przechodzą następujące linie kolejowe:
Dęblin – stacja kolejowa w Dęblinie, w województwie lubelskim, w Polsce. Położony jest przy ulicy Dworcowej 6, w odległości około 1,5 km na północny zachód od centrum miasta. Stacja ma 3 perony. Zatrzymują się tu pociągi dalekobieżne i regionalne. Jest to stacja węzłowa. Znajdują się tu również automaty biletowe.